S vruty se setká v podstatě každý kutil či stavitel. Používají se pro upevnění či namísto šroubů nebo hřebíků tam, kde je nutné skutečně pevné spojení dvou částí. Není tedy divu, že najdou skutečně široké uplatnění a že jich je na trhu tolik různých typů.
Ty se liší především velikostí a typem závrtů, ale také materiálem, ze kterého jsou vyrobeny. Zdaleka nejčastěji se jedná o klasické železo, ale najdeme i dřevěné, ocelové či nerezové vruty https://quadrofixing.cz/nerezove-vruty-do-dreva/c1038. A právě ty poslední si získávají stále větší oblibu a začínají se používat jako univerzální. To samozřejmě nemusí být až tak špatný nápad, je však dobré vědět, kde je vhodné je použít.
V první řadě si tedy musíme říci, jaké jsou jejich výhody oproti jiným materiálům. Tou hlavní je zde samozřejmě fakt, že ve vlhkém prostředí na rozdíl od těch železných nerezaví a na rozdíl od těch dřevěných nehnijí. Hodí se tedy tam, kde se očekává, že budou čas od času smáčeny. Využívají se tedy proto poměrně často u venkovních částí staveb, kde jsou vystaveny všem nepřízním počasí.
Otázkou samozřejmě může být, proč je tedy nepoužijeme ve všech případech, proč se využívají i jiné typy. Odpověď je zde poměrně jednoduchá: jsou poměrně drahé. Nerezová ocel není ani zdaleka nejlevnějším materiálem, a je také poměrně náročná na zpracování. To vše pak zvyšuje konečnou cenu vrutu. Pokud tedy chceme na stavbě alespoň trochu ušetřit, používáme je jen tam, kde je to skutečně nutné.
Dále je tu fakt, že nejsou tak pevné, jako například ty klasické ocelové. Ano, jsou pevnější než dřevo či klasické železo, avšak pokud potřebujeme skutečně pevné spojení, je vhodné sáhnout po klasické oceli. Zvláště pokud se nejedná o venkovní část.
Zde tedy vidíme, jak důležité je vybrat ten správný vrut. Pokud to uděláme, pak bude naše dílo nejen dobře držet pohromadě, což je to hlavní, ale také bude dobře vypadat. A to také rozhodně není k zahození.