Práce s kovem není ani trochu jednoduchá záležitost. Je to činnost, která si žádá nejen fortel nás lidí, ale i dostatečné a ideální vybavení, bez kterého by se tu nezvládlo pomalu nic. A naštěstí takové vybavení existuje. Protože rozhlédnete-li se kolem sebe, uvidíte určitě spoustu kovových výrobků, které určitě samy od sebe nevznikly.
Před mým domem vidím třeba četná stojící auta. A kolik jejich součástí je jenom zhotoveno právě z kovu! Máme tu i železné sloupy veřejného osvětlení, nedaleko vede železniční trať a jezdí tu trolejbusová a autobusová doprava. A dívám se na to všechno z bytu, kde mám třeba kovové kliky a panty na oknech a dveřích, kde mám nůžky, příbory, hrnce… Prostě mají kovy hodně široké uplatnění. A abychom měli to, co z nich je, musí existovat potřebné nástroje, s nimiž lze takové kovy zpracovávat.
I kdyby chtěl kdokoliv z nás sebevíc, i kdyby sehnal kus kovu, bez vybavení toho ze zmíněného materiálu moc nevyrobí. Zkuste si vzít třeba kámen a údery tímto nějaký kus kovu tvarovat tak, aby vzniklo to, co vzniknout má! Zkuste si takový kov ohýbat holýma rukama nebo volit jiný amatérský způsob práce! To, co by vzniklo, by se mohlo rovnou zahodit, to by neplnilo dobře žádný účel.
Ale díky tomu, že nástroje na zpracovávání kovů máme, máme i kovové výrobky. Máme různé obráběcí stroje, máme nástroje na řezání a třeba vrtání závitů, a dobře nám slouží třeba i pasametr, kterým můžeme pohodlně a kvalitně měřit délku, průměr i tloušťku výrobků. Díky různým pasametrům můžeme dosahovat dokonce maximální přesnosti při výrobě toho, co nám pak dobře slouží. A proto tyto nemohou chybět snad v žádném průmyslovém podniku.
A jakkoliv jsou pasametry důležitými pomocníky, je možné je sehnat i snadno a levně. A nikdo z výrobců kovů si je tedy ani nemusí odpírat třeba proto, že už by na něco takového neměl.