SEZOB.CZ

Total Commander

(dříve Windows Commander), je nejlepší manažér souborů vycházející z Norton Commanderu.Tento souborový manažer se dvěmi okny pro Windows nabízí širokou paletu podporovaných jazyků, vyhledávání, komprimování souborů, synchronizaci adresářů, rychlý náhled se zobrazováním bitmapových obrázků, možnost ovládání externích komprimačních programů, vestavěný FTP klient s podporou FXP, podporu proxy a další.

Kromě známých funkcí obsahuje několik vylepšení, které program výrazně povyšují nad úroveň konkurentů - jde o zjednodušenou práci s archivy (ZIP, ARJ, LZH, TAR, RAR, UC2 a CAB, kódování UUE, XXE a MIME formátu.), možnost asociace souborů, možnost porovnávání, vyhledávání a synchronizace souborů nebo adresářů a nový FTP klient, který podporuje celou řadu proxyserverů a firewallů. Díky nabídce českého prostředí je vhodným "file managerem" pro všechny kategorie uživatelů - tedy i pro začátečníky.


Proč je tento manažer tak oblíbený?

Především proto, že jeho prostředí je velmi příjemné, ovládání jednoduché a navíc, je v češtině i když, bohužel, nápověda je v angličtině. Na žádném počítači by neměl chybět. Program poskytuje řadu nastavení jako je vzhled

 • dvě lišty tlačítek (k rychlému přepínání mezi disky) 

 • výběr souborů jako ve Windows 

 • nastavení písma (hlavního okna, dialogových oken, písmo pro seznam souborů)

 • barvy (inverzní kurzor)

Kromě známých funkcí obsahuje několik vylepšení, které program výrazně povyšují nad úroveň konkurentů. Možnost asociace souborů, možnost porovnávání, vyhledávání a synchronizace souborů nebo adresářů a FTP klient, který podporuje celou řadu proxyserverů a firewallů. Zjednodušenou práci s archivy (ARJ, ZIP, RAR, LHA, UC2, ACE), program s těmito archívy zachází jako kdyby to byly obyčejné soubory a nebo složky. Do archívu můžeme soubory přidávat (komprimovat) z archívu ubírat (dekomprimovat) mazat, kopírovat (pouze přesun není možný) a to běžnými postupy, klávesy F5/F8, nabídkou Soubor/Komprimace-Dekomprimace, nebo zvolený soubor jednoduše uchopíme myší a přetáhneme na archív (soubor můžeme pouštět přímo na název archívu nebo do otevřeného archívu). Vytvoříme-li např. archív ve formátu Zip s názvem ZipArchív pak do tohoto archívu můžeme přidávat jak komprimované soubory, tak další archívy ( i v jiném formátu) výše uvedenými postupy. Takovýto archív pak může mít podobu adresářového stromu.

K archivaci Total Commander využívá jak interní tak externí programy. Nastavení provedeme v Konfigurace/Nastavení na kartě Archivátory. V případě externího využití pakovače musíme zadat cestu a nebo externí archivátor vyhledáme to kliknutím na dvojitou šipku >> za příslušným políčkem. Archivátor Zip se nastavuje na samostatné kartě ArchivátorZIP a pro tento program zde máme rozšířená nastavení, jako je poměr komprese, adresář pro odkládací soubory, zabalit dlouhá jména na 8.3 další nastavení. Provedené změny uložíme příkazem Konfigurace/Uložení pozice. Poté již můžeme použít kompresi či dekompresi souborů.

Založení archívu je velmi jednoduché. V jednom okně Wincomanderu otevřeme složku do které chceme archív umístnit, v druhém okně označíme (INSERTEM, MEZERNÍKEM) soubor nebo soubory které chceme komprimovat, všechny soubory v okně označíme *. Poté zvolíme příkaz Komprimovat z nabídky Soubor nebo klávesy Alt+F5. Otevře se nám okno ve kterém zadáme formát (ZIP,ARJ,LHA,RAR,UC2 a od verze 4.50 již také ACE).


Při kompresi můžeme využít těchto voleb: 

 • Uložit soubory i s cestou 

 • Sbalit včetně podadresářů 

 • Vícemédiový archív (PKZIP, ARJ, RAR, ACE) 

 • Přesunout do archívu. 

 • Vytvořit samorozbalovací archív ZIP (Windows 3.1/95)

 • Vytvořit samostatný archív pro každý vybraný soubor/adresář

 • Zakódovat (Pouze zip).


Jak je vidět, k běžné práci nepotřebujeme žádné speciální pakovací programy jako je WinZip, RAR, ARJ apod.

Může se vám stát, že při rozbalování RAR archívu Vám Total Commander nahlásí, že tato funkce není podporována. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že příslušný archív byl zabalen v RARU 3.0

Je třeba si stáhnout a nainstalovat novou knihovnu UnRARDLL.exe (TC nižšší verze jako 5)

Instalace knihovny: uložte soubor kamkoliv na disk, nejlépe však na plochu, poklepejte na něj a pak na tlačítko Install. Při instalaci zadejte cestu do složky totalcmd.

Pozor!!! při instalaci knihovny nesmí být Total Commander spuštěn.

Pokud máte nainstalovaný WinRAR, zadejte v nastavení (Konfigurace/Nastavení/Archivátory) cestu k WinRAR.exe


Total Commander má též velmi rozvinuté vyhledávání (Alt+F7). Dovede vyhledávat i text, který je obsažen v souboru a to i v komprimovaném! Zatrhneme-li na kartě Obecné Hledat text Prohledat archívy. Text dokáže vyhledat i v souborech s příponou DLL!


Malý příklad:

Byl jednou jeden pán a ten hledal za jakýmsi účelem jedno slovo v jakémsi DLL souboru. První den hledal sám, druhý den si k tomu přizval kamaráda a představte si, na sklonku toho druhého dne ho našli. Místo toho aby byli rádi, že se jim to podařilo, ještě si stěžovali, prý neexistuje program, který by dokázal vyhledat a zobrazit slova v DLL souborech. Když jsem si tohle přečetl, spustil jsem Wincommander – hledání a asi za minutu jsem se dozvěděl, že se uvedený DLL soubor na mém disku též nachází a ve zběžné zobrazení jsem si slovo v souboru vyhledal.


POZNÁMKA:

od verze 5.0 jsem objevil jednu závadu, na kterou si dávejte pozor. Jde o vyhledávání. Vyhledáváte-li soubor na disku, v jehož názvu se vyskytuje tečka, manažer vám někdy takový soubor nenajde. Pro příklad uvedu soubor 030102.seu.sig

Zadáte-li do vyhledávání pouze 030102.seu - tedy bez přípony, manažer podle tohoto zadání soubor nenajde. V některé z pozdějších verzí byla tato chyba opravena.


Klávesové zkratky

Velmi užitečným pomocníkem jsou klávesové zkratky a měly bychom si jich osvojit co nejvíce, neboť podstatně urychlují a zjednodušují práci. Ve Total Commanderu jich je asi osmdesát. Nejpoužívanější jsou označeny červeně 

Ani v tomto podrobném seznamu se nevyskytuje jedna zajímavá klávesová zkratka. Je jí klávesa + a klávesa - na numetrické klávesnici. Zmáčknete-li tuto klávesu zobrazí se Vám okno Rozšíření výběru. Pokud budete chtít označit v adresáři pouze určitý druh souboru  například soubory s příponou TXT napište zde *.txt a pak klepněte na ENTER. Označí se pouze soubory s příponou TXT. Využijete tohle například k hromadnému přesunu souborů nebo ke změně atributů. Zápis *.* označí všechny soubory, klávesou INSERT můžete ještě upravit výběr (zrušit označení souborů, které nechceme zahrnout do výběru). K úplnému odznačení výběru použijeme klávesu - a pak ENTER.

Stáhněte si klávesové zkratky keyboard_cz.exe a rozbalte je do adresáře totalcmd (přepište originál soubor Keyboard.txt)


Doplňky a plugíny

U přídavných modulů (plugínů), které si stáhnete, je vždy uveden postup instalace, všeobecně je však postup instalace plugínů stejný.


Postup 1:

 • Stáhněte plugín a uložte na disk

 • V Total Commanderu na něj poklepejte, TC zjistí že je to jeho plugín a zeptá se vás, zda ho chcete nainstalovat, potvrďte Ano.


Postup 2:

 • V adresáři Total Commanderu si vytvořte složku Plugins.

 • Rozbalte plugín do tohoto adresáře

 • V menu TC vyberte Konfigurace - Nastavení - Archivátory - Konfigurace DLL knihoven

 • Do kolonky "Všechny soubory s příponou:", zapište požadovanou příponu, na kterou se má funkce vázat

 • Stiskněte tlačítko "Najít"

 • Vyberte soubor *.wcx s požadovaným přídavným modulem. Potvrďte stiskem tlačítka "Otevřít"

 • Stiskněte tlačítko "OK"


Wincmd Directory Menu Customizer (widimec)

je pracovní nástroj s jehož pomocí si můžete přizpůsobit adresářové menu ve Total Commanderu.


Diskdir - plugin

Vytváří seznam souborů ve všech vybraných souborech a složkách (včetně včech podsložek). Vhodné zejména pro vytváření indexů pro CD-ROM

 1. Stáhněte si plugin, rozbalte ho do adresáře Total Commanderu

 2. v nabídce Total Commanderu vyberte z nabídky Konfigurace/Nastavení

 3. klepněte na Archivátory

 4. klepněte na tlačítko Konfigurace knihoven DLL

 5. do rozbalovacího pole Všechny soubory s příponou zapište lst pak klepněte na najít a vyhledejte soubor diskdir.wcx v adresáři Total Commanderu, klepněte na něj a pak na tlačítko Otevřít

 6. klepněte na OK

Tento doplněk funguje zcela stejně jako archivační program akorát s tím rozdílem, že vytváří pouze názvy adresářů a souborů, které tím pádem zabírají tak málo místa, že 100 GB soubor, nebo systém souborů a adresářů se pak vejde na disketu. Názvy adresářů i souborů se zobrazují stejně jako originální soubory a adresáře. Takže pokud chcete například poslat kamarádovi seznam svých MP3 nebo obrázků které máte na disku, stačí pak vybrat adresář zadat Soubory/Komprese (nebo použít klávesy ALT+F5), vybrat nejnižší přepínač u kterého je šipka a v rozbalovací nabídce zvolit lst a klepnout na OK. V několika málo pikosekundách, to už záleží na rychlosti vašeho stroje, je vytvořen archív ve kterém můžete procházet, mazat, vyhledávat tak jako v normálním adresáři. Pokud někomu tento archív pošlete, musí mít i on v Total Commanderu nastaven doplněk Diskdir.

Stejný doplněk je i Catalog, který vytvoří seznam z vybraných adresářů (souborů), s uživatelsky definovaným formátem. Jeho nastavení se provádí při komprimaci (ALT+F5), klepnutím na tlačítko Nastavení... iso - plugin pro Total Commander (čtení CD-ROM image)

 1. Stáhněte si plugin, rozbalte ho do adresáře Total Commanderu

 2. v nabídce Total Commanderu vyberte z nabídky Konfigurace/Nastavení

 3. klepněte na Archivátory

 4. klepněte na tlačítko Konfigurace knihoven DLL

 5. do rozbalovacího pole Všechny soubory s příponou zapište ISO pak klepněte na najít a vyhledejte soubor iso.wcx v adresáři Total Commanderu, klepněte na něj a pak na tlačítko Otevřít

 6. klepněte na OK

 7. opakujte krok 5-6 pro příponu BIN, IMG a NRG


MSI - plugin

Umožní prohlížet a extrahovat Microsoft Installer soubory

 1. Stáhněte si plugin, rozbalte ho do adresáře Total Commanderu

 2. v nabídce Total Commanderu vyberte z nabídky Konfigurace/Nastavení

 3. klepněte na Archivátory

 4. klepněte na tlačítko Konfigurace knihoven DLL do rozbalovacího pole Všechny soubory s příponou zapište msi pak klepněte na najít a vyhledejte soubor msi.wcx v adresáři Total Commanderu, klepněte na něj a pak na tlačítko Otevřít

 5. klepněte na OK

 6. opakujte krok 5-6 pro příponu msp


Base64 Viewer

plugin pro Lister Total Commanderu, který umožňuje prohlížet soubory kódované v Base64 (případně je dekódované uložit do souboru)Download:


Pojmenujte si disky:

V Totalcommanderu stačí upravit wincmd.ini a přidat na konec

[DriveHints]

E=Docela obyčejná CD-Romka

název mechaniky, jak je libo

Bohužel to nechodí pro síťové disky.


Licence:

Shareware

Instalace:

ANO

Čeština:

ANO

Operační systém:

Windows 8, 7, Vista a XP, Android

Info:

Hledat

Verze:

8.01 (je už vyšší verze?)

Domovská stránka:

http://www.ghisler.com/

ZPĚT

Poslední úprava: