SEZOB.CZ

Maxthon známý dříve jako MyIE, pokračuje bez marketingové podpory vývoj nadstavby pro internetový prohlížeč Internet Explorer. Nejnovější verze nabízejí nové funkce je jsou automatické aktualizace nebo zvýšení bezpečnosti, nechybí ani experimentální podpora jádra Gecko. 

V případech, kdy je vyžadována kompatibilita s Internet Explorerem a zároveň chce uživatel rozšířené funkce usnadňující práci s WWW, přicházejí na řadu nadstavby Internet Exploreru, mezi které patří Maxthon k naprosté špičce.

Co je to Maxthon 

Maxthon je nadstavba IE, což znamená, že pro svoji práci využívá jádro IE a používá jeho funkce. Přináší záložky a mnoho nových voleb, které podstatně zvyšují kvalitu a pohodlí při prohlížení stránek na internetu. Šikovnou věcičkou je i blokovač samovolně otevíraných oken a mnoho, dalších vychytávek. Při ukončení práce navíc Maxthon uloží všechna otevíraná okna, která jsou při opětovném zapnutí opět připravena. Aktuálně můžete, sáhnout buď Classic verzi či aktuální verzi. Maxhon se ve svém vývoji spíše pohoršil než zlepšil, proto je lepší ta Classic verze. Velmi potěšitelné je i to, že autoři tohoto projektu začínají experimentovat s jádrem. To znamená, že v nové verzi si lze vybrat zda budete chtít využívat jádro z IE či stále populárnější Gecko (na něm je např. postaven Firefox).

 

Základní menu 

Už v základní nabídce poskytuje Maxthon velké množství funkcí. Kromě standardních záložek, které umožňují prohlížet velké množství webových stránek v rámci jednoho okna, jde například o ovládání prohlížeče pohyby myší, propracované blokování reklamy (základní sada filtrů je součástí instalace) nebo velké možnosti vyhledávání v různých vyhledávačích (včetně uživatelem definovaných) a nabídky automatizovaných překladů webových stránek prostřednictvím služeb Babel Fish nebo Google Translations. 

Pro sledování stránek se zpravodajstvím, statistikami a dalšími zdroji, které často mění obsah, je potom možné využít funkce automatického obnovení stránky. Tuto akci lze nastavit pro každou záložku zvlášť s vlastním intervalem, po kterém má k obnovení dojít. Nechybí ani lupa – možnost zvětšovat celou zobrazenou stránku snad až donekonečna (mění se nejen písmo, ale celé rozvržení stránky včetně obrázků). A samozřejmostí je také režim celé obrazovky, při kterém dojde k maximálnímu využití plochy monitoru překrytím hlavního panelu Windows a odebráním většiny ovládacích prvků prohlížeče.


Další funkce možná nenajdou tolik uživatelů, přesto o jejich užitečnosti nelze pochybovat. Jde například o možnost otevírání vybraných stránek stiskem kláves F2 až F12 nebo možnost vytvořit si skupiny webových stránek, které se otevřou po zvolení této skupiny. Příkladem využití může být skupina "start", do které vložíte URL stránek, které pravidelně navštěvujete hned po příchodu do práce. Užitečná je na konec i možnost znovu otevřít již zavřené stránky, když si po pár minutách vzpomenete, že jste na nich potřebovali ještě něco. 

Vzhled prohlížeče se v základní verzi od Internet Exploreru příliš neliší a několika málo kroky se dá upravit do podoby od Internet Exploreru nerozeznatelné (pokud nebudete mít otevřeno více panelů). Kromě základního vzhledu je ale možné Maxthon obléknout do řady skinů, takže na první pohled bude vypadat třeba jako Mozilla nebo prohlížeč Safari známý z prostředí Mac OS X.

 

Bezpečnost a IE jádro 

Hlavní argument používaný odpůrci Internet Exploreru je malá bezpečnost. Protože Maxthon používá stejné jádro, čelí většině problémů, které se dotýkají Internet Exploreru jako takového. Nadstavby jsou lepším řešením proto, že některé chyby týkající se jádra IE dokáží jejich tvůrci sami opravit. Pro počítače se starším operačním systémem kvůli absenci vylepšení Exploreru nelze používání Internet Exploreru ani jeho nadstaveb příliš doporučit, Firefox, Mozilla nebo Opera pak je lepším řešením, byť je nutné Internet Explorer používat k přístupu na stránky vyžadující funkce, které v alternativních prohlížečích nejsou podporovány.

 

Ve vztahu k bezpečnosti je možnost experimentálně použít jádro Gecko v prostředí Maxthon. Jde skutečně jen o testování možností podpory Gecka, které vyžaduje instalaci Mozilla 1.7 ActiveX Control. V současnosti znamená použití Gecko engine významné omezení funkcí Maxthonu včetně vypnutého blokování reklamních prvků a dalších drobností. 

Pro běžné prohlížení webu se Maxthon s aktivním jádrem Gecko dá použít, tato varianta může být vhodná například na pokrytí doby mezi objevením kritické bezpečnostní chyby a vydáním záplaty. Jde svým způsobem o elegantnější řešení než souběžný provoz dvou webových prohlížečů. Tvůrci webů tak mohou kontrolovat kompatibilitu rozpracovaného projektu v IE a Mozille/Firefoxu v rámci jednoho prohlížeče. V dalších verzích Maxthonu by mělo dojít k rozšíření podpory Gecko engine a zachování většiny funkcí Maxthonu.


Maxshon existuje ve verzích 1,2,3 a 4 které se dají stále stáhnout a používat.


Licence:

Freeware

Instalace:

ANO

Čeština:

ANO

Operační systém:

Windows 8, 7, Vista a XP

Info:

Hledat

Verze:

4.0.3.3000-rc (je už vyšší verze?)

Domovská stránka:

http://www.maxthon.cz http://www.maxthon.com

ZPĚT

Poslední úprava: