SEZOB.CZ

Java je jedním z nejpoužívanějších programovacích jazyků na světě. Podle Tiobe indexu je Java nejpopulárnější programovací jazyk. Díky své přenositelnosti je používán pro programy, které mají pracovat na různých systémech počínaje čipovými kartami (platforma JavaCard), přes mobilní telefony a různá zabudovaná zařízení (platforma Java ME), aplikace pro desktopové počítače (platforma Java SE) až po rozsáhlé distribuované systémy pracující na řadě spolupracujících počítačů rozprostřené po celém světě (platforma Java EE). Tyto technologie se jako celek nazývají platforma Java. Dne 8. května 2007 Sun uvolnil zdrojové kódy Javy (cca 2,5 miliónů řádků kódu) a Java bude dále vyvíjena jako open source.


Bez Javy se na počítači neobejdete, standardně není Java v systému Windows zakomponována, je třeba jí po instalaci Windows doinstalovat ručně.


Java je nyní ve verzi 7. Avšak některé aplikace a to i internetové (např. internetové bankovnictví), tuto verzi nemusí podporovat. Proto doporučuji verzi 6 do doby, než uplyne nějaký čas a verze 7 bude plně podporována. Javu 6 si můžete stáhnout ze stránky http://java.com/en/download/manual_v6.jsp. Též doporučuji instalaci 32-bitové verze, i v případě, že máte 64-bitový operační systém.

Pokud již máte verzi 7 nainstalovanou a způsobuje vám problémy, např. v Internet Exploreru, tak je třeba Javu 7 odinstalovat a nainstalovat verzi 6. V tomto případě postupujte takto:


 1. Otevřete ovládací panely Start -> Ovládací panely -> Java

 2. Tlačítem About... na záložce General zobrazíte aktuální verzi Javy


 3. Na záložce General, klepněte na tlačítko Settings...


 4. Nastavte temporary files na 100MB


 5. V zobrazeném okně zatrhněte všechny okénka a klepněte na OK (u Javy 7 budou 3) 6. Na záložce Update zrušte zatržení Check for Updates Automatically, což znamená, že se program nebude aktualizovat automaticky a tím pádem se vám nebude vnucovat instalace verze 7.
  Pozor: pokud máte a chcete mít verzi 7, která vám nezpůsobuje žádné problémy, nechte zatrženo.
  Pokud máte verzi 6, pamatujte však, že budete muset aktualizaci jednou za čas ověřit, stáhnout a aktualizovat ručně a to na stránce Java 6


  Po zrušení zatržení vyskočí varování ve kterém klepněte na tlačítko Never Check


 7. Po těchto úkonech odinstalujte verzi Java 7, ze stránky Java 6 si stáhněte aktuální instalaci, uložte do počítače a nainstalujte. Po instalaci nastavte Javu dle výše uvedených obrázků.


Licence:

Freeware

Instalace:

ANO

Čeština:

NE

Operační systém:

Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/Vista/7

Info:

Hledat

Verze:

7 (je už vyšší verze?)

Domovská stránka:

http://www.java.com/

ZPĚT

Poslední úprava: