SEZOB.CZ

Exact Audio Copy (též EAC) je audio graber pro CD-ROM MECHANIKY. Hlavní rozdíly oproti ostatním graberům:

  • Nízké registrační náklady (jen pohlednice a známka)

  • Nová technologie čtení audio CD téměř bez chyb. Při výskytu jakékoliv neopravitelné chyby vám EAC zahlásí na které pozici se (možné) zkreslení nachází, a tak ji můžete snadno zkontrolovat.Co všechno program umí:

  • grabovat stopy z audio CD a uložit do WAV, Mp3 nebo do Image souboru (CUE Sheet)

  • upravovat WAV soubory (odstranit z WAV poruchy, praskání, ořezat, znormalizovat, aj.)

  • porovnat dva WAV soubory

  • načíst nebo uložit informace (název CD, název stop) z databáze na Internetu, nebo místní databáze, cdplayer.ini, textového nebo databázového souboru

  • vypálit CD a mnohem více


Jeho další velká výhoda je v tom, že pokud si sestavíte CUE sheet pro vypálení, jasně vidíte to, co chcete vypálit. Máte před sebou graficky znázorněn obsah celého budoucího CD a přehrát si ho tak, jak bude potom znít po vypálení. Otestovat můžete buď celé CD, nebo pouze mezery, což se hodí např. při živém koncertu, kde stopy musí navazovat přesně na sebe. Takto sestavené CD můžete uložit do CUE sheet a vypálit v CDRWin a nebo, což je ještě lepší, přímo v programu. A že program vypaluje opravdu dobře; zde vypálená CD hrála i ve stolním přehrávači, ve kterém vypálená CD v Neru nehrála, nebo byla špatně čitelná nebo přeskakovaly stopy ap.

No a snad největší výhoda je ta, že tento velmi kvalitní program je a podle autora i nadále bude zadarmo!


Úvodní slovo

Popis všech funkcí programů se dočtete přímo na stránce autora a nebo na věrné kopii českých stránek a proto zde nebudu opakovat, to co je už někde napsáno.

Přidal bych jen svých pár skromných poznatků, které jsem získal během zkoumání a při překladu do češtiny.


Všeobecně o vypalování

Existuje spousta vypalovacích programů a ve většině případech každý obhajuje ten který používá a je s ním spokojen. Pokud někdo tvrdí, že používá ten a ten vypalovací program a je s ním spokojen, neodporujte mu, neboť má 100% pravdu. Z toho vyplývá, že pokud jste se svým vypalovacím programem spokojeni, neměňte ho za jiný, někdy může uškodit i aktualizace na novější verzi. Leckteré starší programy fungují daleko lépe, než jejich následovníci.


Technologie vypalování

Zkopírovat datové CD není nijak velký problém, až na několik málo vyjímek. U games CD se již můžete setkat s problémy, avšak též nijak zvlášť velkými. Největší problémy však nastávají při vytváření kopií z Audio CD. Některé z těchto CD jsou chráněná natolik, že nejdou přehrát nejen na PC ale ani na některých CD přehrávačích.


Kopie CD

Leckdo si mne ruce a raduje se, že se mu podařilo vytvořit kopii z chráněného CD. Netuší však, že stačí málo (pár škrábanců) za nějaký čas, a CD (již tak dost vadné, díky ochraně) může použít maximálně jako tácek pod kafé.


Jak vytvořit kopii nejen chráněného CD?

Nejlepší kopii chráněného CD vytvoříte, pokud z CD uděláte nechráněnou kopii.!!!


A jsme u jádra věci. Jestliže chcete mít kvalitní Audio CD, musíte jednotlivé stopy uložit do WAV souborů a ty pak vypálit. Některé programy, např. CloneCD umí zkopírovat chráněné CD a pri tom ochranu odstranit. Na ukládání (grabování) ale existuje spousta programů. Netvrdím, že jsou špatné, vyzkoušel jsem jich sám skutečně hodně, dost se mi osvědčil ze začátku program WaveLab. Přišel však den, kdy se mi do rukou dostalo chráněné CD a ani tento profesionální program si s ním nedokázal poradit.Vypalovací program CloneCD je vypálil, ale v té době ještě ochranu odstranit nedokázal, takže to zase bylo jen chráněné CD. Pokud by po nějakém čase hrozilo, díky poškrábání, že CD nepůjde přehrát, věřím tomu, že bych z něho další kopii již neudělal.

Bylo dobré vždy otestovat CD programem ClonyXXL abychom věděli, s jakým CD máte co do činění.

Též je dobré podívat se na CD v průzkumníku, zda jsou vidět Audio stopy. Pokud ano tak je to ještě dobré a můžeme grabovat v kterémkoliv programu. Vytvořené WAV soubory však mohou obsahovat chyby (praskání, přeskakování) a chcete-li si toto ověřit, musíte si poslechnout všechny skladby.

Horší případ nastane, podíváme-li se na CD v průzkumníku a vidíte pouze několik datových souborů (Autorun.inf, Cactuspj.exe, Data16.bml, Pjstream.dll, Yucca.cds ap.), v tomto případě se jedná o ochranu Cactus Data Shield 200. CDex i CD DAE detekovali pouze prázdné stopy, ve WaveLabu se mi sice stopy podařilo stáhnout, ale výsledné WAV soubory obsahovaly spoustu chyb a praskotu. Po vypálení v CloneCD bylo slyšet na jedné stopě na třech místech krátký praskot, což se mi vůbec nelíbilo.

I vydal jsem se pátrat po internetu a objevil jsem skvělý prográmek, kterým jsem z tohoto chráněného CD vytvořil WAV soubory a to ve 100% kvalitě. Ale nejen vytvořil, ale i vypálil, neboť tento program obsahuje i vypalovačku a výsledné CD je špičkové kvality. Předpokladem úspěšného grabování je, mít schopnou mechaniku.


Na obrázku je vidět, jak může vypadat načtené chráněné CD, pokud je program nedetekuje automaticky.


Jestliže se vám stane tento případ, vyberte z menu Akce - Detekovat TOC manuálně a možná se vám podaří stopy načíst tak, jak je vidět na tomto obrázku, kde se načetlo 12 audio stop a jedna stopa je datová. V tomto případě označte pouze těch 12 stop a uložte do WAV.


Jednotlivé stopy můžeme uložit jednak do WAV nebo MP3, o což se automaticky postará externí kodér Lame, který si Exact Audio Copy nadetekuje již při prvním spuštění po instalaci, nebo jej můžete vyhledat ručně, později v nastavení EAC. Kodek Lame (Lame.exe) si musíte nejprve ale stáhnout a umístnit na disk, nejlépe do složky programu EAC. Já při komprimaci do MP3 používám variabilní bitrate od 192 kBit/s ve vysoké kvalitě, kde při celkem přijatelné velikosti dat je výsledná kvalita hudby vynikající. Ovšem, záleží i na kvalitě zdrojového CD.Něco málo na konec


Jak v EAC načíst v projektu správné pořadí stop

pokud v EAC vytváříte nové CD z WAV souborů, může se vám stát, že se stopy načtou do projektu v nesprávném pořadí. Pro odstranění této chyby v nastavení "EAC/Volby EAC", na záložce "Hlavní (Obecné)" zrušte zatržení
"Opravit chybný název jména souboru při výběru v dialogovém okně"
("Opravil chybu pořadí souborů v dialogu pro výběr více souborů")

Při výběru souborů do projektu pro vypalování, postupujte takto:

  1. Klepněte na poslední soubor v pořadí

  2. Zmáčkněte a přidržte klávesu SHIFT (klávesa nad levým CTRL)

  3. Stále držíme zmáčknutou klávesu SHIFT a nyní klepneme na první soubor v pořadí - dojde k označení všech souborů


Ve Win98/ME/2000/XP je třeba pro správný chod programu nainstalovat ASPI ovladače.Slovo autora

program je a bude Cardware. To znamená, že používání programu vás nebude stát žádné peníze, ale jen pohlednici z vašeho města nebo okolí (na ni můžete nalepit i hezkou známku). Tato podpora mi pomůže rozvíjet software k větší funkčnosti a bezpečnosti.

Prosím napište mi co se vám líbí (nebo nelíbí) a nezapomeňte napsat i vaši elektronickou adresu. Jestli se někdy rozhodnu, že se registruje málo uživatelů (záleží na mém subjektivním rozhodnutí), přidám nějaký "NAG", který budou moci klíčem odstranit jen registrovaní uživatelé.

Takže pokud již budu mít váš E-mail, bude o hodně snadnější poslat vám váš osobní registrační kód. Ovšem toto se stane jen pokud nepocítím dostatečnou podporu. Už jsem vydal několik dalších programů a tak jsem docela bez iluzí. Pochopitelně bych velmi ocenil jakýkoliv dar, který mi může pomoci zlepšit EAC.


Jestliže se chcete zaregistrovat a vyjádřit mi tím podporu použijte tuto adresu

Andre Wiethoff

Stockumer Str. 412

44227 Dortmund

SRN


Faq EAC - otázky a odpovědi

Příručka EAC - dost zastaralá, dnes již jsou některé věci jinak


Licence:

Freeware

Instalace:

ANO (portable)

Čeština:

ANO (češtiny SEZOB)

Operační systém:

Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/Vista/7

Info:

Hledat

Verze:

1.0 beta 3 (je už vyšší verze?)

Domovská stránka:

http://www.exactaudiocopy.org/

ZPĚT

Poslední úprava: