SEZOB.CZ

ASPI jsou ovladače, pro komunikaci různých zařízení (mechanik ap.) se SCSI řadičem. SCSI zařízeních ovšem moc lidí nemá, takže rozhraní IDE je udělané tak, že se s mechanikou a nebo jiným zařízením domlouvá také pomocí SCSI příkazů. Díky tomu mechaniky připojené k IDE - ATAPI používají ASPI.


Každá instalace Windows obsahuje i ASPI ovladače a u Win 9x s nimi nebyly ani moc velké problémy, to se ovšem změnilo s příchodem WinXP, kde naopak nainstalovat nové ASPI se stalo nutností.


Většina programů ovšem používá svoje vlastní ovladače (ASPI), NERO, ALCOHOL, CLONE CD atd., v podstatě všechny vypalovací programy. ASPI není všelék na nejrůznější problémy, jak si pořád někdo myslí, ale jejich kompletní instalací se spoustě z nich předejde a vyřeší se hlavně problémy s řadičem a věcí s ním souvisejících. U nejnovějších mechanik též nezapomeňte nainstalovat nejnovější verzi vypalovacího software. U starších mechanik se naopak doporučuje zůstat u některé ze starších a osvědčených verzí, v případě NERO něco z řady 5 maximálně 6.


Některé programy jako je například Exac Audio Copy, se nespokojí s ovladači, které se instalují s Windows XP, nebo s jinými programy a je třeba Aspi ovladače nainstalovat. V Exact audio copy se to projeví tím, že program nenajde mechaniku.


Dejte si pozor na program CDRWin, ten taky používá svoje vlastní ASPI, bohužel ne moc korektně, takže vám některé ovladače přepíše, odinstalování tohoto programu na tom nic nezmění a do původní stavu nic nevrací. Díky tomu jsou pak časté problémy jak s mechanikou, tak i s jiným softwarem, např. s ClonyXXL. Možná to nedělají všechny verze, některé však ano.


Instalace ASPI

Aspi ovladače lze stáhnout ze stránek adaptec.com. Kdybyste nemohli download stránku nalézt, klepněte na stránce vpravo nahoře do vyhledávacího pole, napište aspi a dejte vyhledat.


Po stažení rozbalte soubor do libovolného adresáře. Nejprve si zkontrolujte, jakou verzi ASPI máte a to tak, že spustíte soubor Aspichk.exe. V zobrazeném okně (viz. obrázek výše), najdete informace o tom, zda ASPI máte, jeho verzi, čas vytvoření a nebo aktualizaci. Pokud tam budete mít nižší verzi, můžete aktualizovat. Instalace a aktualizace se spouští souborem Aspiinst.exe

Instalace si nejprve prověří, zda již v systému ASPI existuje a zda pracuje správně. Když není, nebo nepracuje OK, instalace se neprovede. Součástí instalačního balíčku je také dokument se seznamem všech ASPI příkazů.

Po dokončení instalace klepněte na tlačítko Reboot

Toto verze Aspi je kompatibilní s Windows 98, NT 4, Me, 2000 a XP.

Nepoužívejte tuto verzi pro Windows 95! Pokud chcete verzi speciálně pro win95, použijte verzi 4.60 (1021) (ASPI32.EXE).


Pro nespokojence s ASPI drivery od Adaptec, lze vyzkoušet ještě alternativní ASPI drivery Force ASPI, které jsou kompatibilnější i s většinou ostatních programů.
Na stránkách ASPI.RADIEFIED.COM najdete podrobný popis a návod.


Instalace Force ASPI pro Windows XP

Stáhněte si ForceAspi, rozbalte balíček do libovolné složky a poklepejte na soubor Instaspi.bat.

Spuštěním souboru aspichk.exe si ověříte, zda máte Force ASPI správně nainstalované.

ZPĚT

Poslední úprava: