SEZOB.CZ

Konfigurace Windows 7

Po instalaci systému, je třeba ho přizpůsobit k obrazu svému, pokud chceme, aby se v něm dalo přijatelně vegetovat.


Vypnutí Řízení uživatelských účtů

Klepněte na tlačítko Start a do řádku Prohledat programy a soubory napište "řízení" (bez uvozovek). Vyjede vám několik nabídek, jako první se zobrazí Změnit nastavení nástroje Řízení uživatelských účtů. Klepněte na tuto položku a stáhněte jezdec až dolů, čímž úplně vypnete tuto kravinu. Pro aplikování změn je třeba se odhlásit a znovu přihlásit (nejlépe restartovat počítač)


Přizpůsobení nabídky START

Klepněte pravým tlačítkem myši na Hlavní panel (pruh ve spodní části obrazovky) a vyberte Vlastnosti. V zobrazeném okně klepněte na záložku Nabídka start a pak na tlačítko Přizpůsobit. Nastavte tyto 3 položky

Ovládací panely: Zobrazit jako nabídku

Počet naposledy použitých aplikací, které se mají zobrazit: 0

Příkaz Spustit: zatrženo


Plocha

1. klepněte pravým tlačítkem na plochu a vyberte Přizpůsobit. Zobrazí se vám okno Individuální nastavení


 • vyberte pozadí Windows 7 - základní.

 • klepněte na Zvuky a nastavte Zvukové schéma na Bez zvuku.

 • klepněte na Spořič obrazovky a nastavte si spořič obrazovky. Dále v okně Nastaveni spoříce obrazovky klepněte na Změnit nastavení napájení. V zobrazeném okně klepněte u Rovnováha (doporučeno) na Změnit nastaveni schématu.


V dalším zobrazeném okně nastavte

Vypnout displej: libovolně, záleží jak pracujete s PC

Převést počítač do režimu spánku: Nikdy


 • Klepněte na Změnit pokročilé nastavení napájení a nastavte podle obrázků a klepněte na OK.

Okno pak můžete zavřít.


2. Nadále vám zůstane zobrazené okno Ovládací panely > Vzhled a přizpůsobení > Individuální nastavení (viz bod 1)

Klepněte v něm vlevo na Změnit ikony plochy a nastavte a potvrďte OK a okno Individuální nastavení (viz bod 1) můžete zavřít.


3. Klepněte na plochu pravým tlačítkem myši a vyberte Rozlišení obrazovky. Zde si nastavte rozlišení, jaké vám bude nejlépe vyhovovat. Po nastavení rozlišení klepněte v tomto okně na Upřesnit nastavení a na kartě Monitor si nastavte Obnovovací frekvenci pro monitor co nejvyšší (co vám systém umožní - vyšší rozlišení, nižší frekvence). Po nastavení klepněte na OK a znovu na OK.


Miniaplikace

Klepněte na plochu pravým tlačítkem myši a zvolte Miniaplikace. V zobrazeném okně poklepejte na Miniaplikace, které chcete umístnit na plochu. Doporučuji Hodiny, Kalendář a Počasí. Pokud chcete později Miniaplikaci z plochy odstranit, klepněte na ní pravým tlačítkem myši a zvolte Zavřít. Nikdy jí neodstraňujte tím zpúsobem, že jí přetáhnete a pustíte na ikonu koš, tímto způsobem by Miniaplikace zmizla i z nabídky.


Hlavní panel nástrojů

Windows 7 v základu neobsahuje panel rychlého spuštění, tak jako tomu bylo v předchozích verzích Windows. Proč, to je záhadou nejem pro mně.  Po instalaci je na hlavním panelu připnuto několik ikon. Chcete-li přizpůsobit hlavní panel do podoby jako tomu bylo u Windows XP, postupujte takto:

 1. Klepněte pravým tlačítkem myši na ikonu na hlavním panelu a vyberte Odepnout tento program z hlavního panelu. Tímto způsobem odeberte všechny ostatní programy z hlavního panelu.

 2. Klepněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte Panely nástrojů - Nový panel nástrojů.

 3. V zobrazeném okně do pole Složka vložte tuto cestu: %appdata%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch a klepněte na Vybrat složku

 4. Klepněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte (zrušte zatržení) Uzamknout hlavní panel

 5. Klepněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel na nový panel nástrojů Quick Launch a vyberte (zrušte zatržení)
  Zobrazit text a Zobrazit název

 6. Uchopte vytečkovanou oblast nového panelu nástrojů myší a přetáhněte ho vlevo - musíte tak dlouho, až ho dostanete úplně vlevo k tlačítku START.

 7. Po přetažení a uspořádání panelů, klepněte pravým tlačítkem myši na hlavní panel a vyberte Uzamknout hlavní panel


Upřesnit nastavení systému

klepněte na ikonu Tento počítač pravým tlačítkem myši (buď na ploše pokud jste nastavili v předchozím a nebo v nabídce START) a zvolte Vlastnosti. V zobrazeném okně klepněte na Upřesnit nastavení systému. Na záložce Upřesnit, klepněte na tlačítko Nastavení a nastavte dle obrázku.Optimalizace Windows pro SSD disky

Flashové SSD disky jsou většinou rychlé a jejich výhodou je i to, že nemají mechanické komponenty. Špatně nastavený operační systém Windows však nemusí umět výhody SSD disků využít, a může je dokonce poškodit. V porovnání s XP a Vistou dokáží Windows 7 automaticky rozpoznat instalovaný SSD disk a jeho defragmentaci automaticky vypnou.

Škodlivé nástroje pro SSD:

 • Defragmentační utility

 • Aplikace pro úplné mazání dat

 • Zálohy v reálném čase

 • Výkonnostní testy


Přesto si zkontrolujte, zda je defragmentace pro disk SSD vypnuta.

Klepněte na tlačítko START a do vyhledávacího pole zapište defragmentace. V zobrazené nabídce klepněte na Defragmentace disku. V zobrazeném okně klepněte na tlačítko Konfigurovat plán...


Klepněte na tlačítko Vybrat disky...


Nastavte, které disky se mají defragmentovat a klepněte na OK


Doporučuji však vypnout defragmentaci pro všechny disky (zrušit zatržení - Spouštět podle plánu (doporučeno)) a defragmentovat disky občas ručně (ne SSD disk), za pomocí nástrojů jako je například pomocí freewarových prográmků jako je například Defraggler nebo ještě lepší UltraDefrag. Oba dva jsou v češině a existuji i v takzvané Portable verzi.


Stránkovací soubor

jak na Stránkovací soubor nechám zcela na vás, jelikož se zde názory značně rozcházejí. Rozhodnout se můžete sami, zde najdete návod, nebo se můžete inspirovat dalšími návody.


Změna způsobu přihlašování

Tlačítko Start a do vyhledávacího pole napište netplwiz. Na záložce Upřesnit zrušte a nebo zatrhněte box "Požadovat stisknutí kláves Ctrl+Alt+Delete"Instalace programů

To je tak asi vše, co je třeba učinit po instalaci systému. V dalším kroku je třeba si nainstalovat další podpůrné programa a nástroje, které jsou pro funkci Windows nezbytné a nebo se bez nich neobejdete. Instalujete-li program, klepněte na něj pravým tlačítkem myši a z nabídka vyberte: Spustit jako správce. Zajistíte tak, aby některé programy, zvláště pak ty starší, fungovaly ve Windows 7 bez problémů.


Nezbytné programy

Antivirový program: AVG AntiVirus Free (zdarma)

Firewall: Comodo Internet Security (zdarma)

Prohlížeč PDF: Adobe Reader (zdarma)

Přehrávač flash: Adobe Flash Player (zdarma)

Java: Free Java Download (zdarma)


Podpůrné programy

Prohlížeč obrázků: Zoner Photo Studio

Správce souborů: Total Commander

Vypalovací program: Ashampoo Burning Studio FREE pro pokročilejší ImgBurn


Neinstalujte aktualizaci pro ověřování pravosti systému KB971033


Instalace Windows 7

Konfigurace Internet ExploreruDalší návody:

ZPĚT

Poslední úprava: