SEZOB.CZ

Návod na převod DVD do MKV v programu MeGUI
Překódování DVD do MKV

nyní, když máme vše hlavní nastaveno, můžeme přejít k samotnému překódování.


V hlavním okně programu klepněte na File -> Open, najděte složku s DVD, klepněte na první VOB soubor VTS_01_1.VOB a pak na tlačítko Otevřít.


V zobrazeném okně zvolit File Indexer


Zde nastavte podle obrázku, u položky Output file nastavte cestu k výstupnímu souboru d2v a klepněte na tlačítko Queue


Následně se spustí demuxování souborů. Po dokončení se zobrazí náhled videa a okno AviSynth script creator pro nastavení a tvorbu avs souboru (další obrázek).


Nyní máme tedy zobrazena 3 okna - Hlavní okno programu, okno s náhledem videa a okno AviSynth script creator. Mezi těmito okny se můžeme přepínat klávesovou zkratkou ALT+SHIFT nebo myší.

Nyní se tedy přepneme na okno AviSynth script creator. Na první záložce nastavíme ořez videa. Je-li nutné video ořezat (odstranit černé pruhy kolem videa), zjistíme jednak v náhledu a jednak tlačítkem Auto Crop. Poměr stran (Input DAR) program nastaví automaticky.


Někdy se však může stát, že film ve formátu 16:9 je v náhledu zobrazen jako 4:3, kolem videa nejsou žádné černé pruhy a obraz namísto protáhlý do šířky, je zobrazen jako čtvercový.


V tomto případě zrušíme zatržení "Clever (TM) anarnorphic encoding:" a zatrhneme "Resize" a hned zjistíme že namísto nesprávného rozlišení  720x576 se nám nastavilo správné rozlišení 720x400.

Pokud zatrhneme "Apply auto Preview" uvidíme ihned v náhledu, že se poměr stran změnil a obraz se upravil na správnou šířku a výšku. Pokud bychom takto neučinili, na PC by se nám toto video sice přehrávalo přes celou obrazovku jako 16:9, ale televize by to nezvládla a zobrazovala by video jako 4:3 s černými pruhy po stranách.Širokoúhlý film ve formátu 16:9 musíme vždy ořezat - odstranit dolní a horní (popř. i boční) černé pruhy z obrazu. Výpočet ořezu je značně složitý i pro odborníky. V tomto programu je to usnadněno. Pro ořezání zatrhneme box Crop a klepneme na tlačítko Auto Crop. Okamžitě se nám zobrazí ukázka videa v přehrávači. Film musí být ořezán ze všech stram, nesmí být vidět kolem žádné pruhy. Pokud zbude na některé straně kousek pruhu bez obrazu, můžeme doladit ručně. Pamatujme si však, že výsledné rozměry videa musí být dělitelné 4, tzn. musíme ořezávat v násobcích 4. Neděsme se toho, že je obraz protáhlý.


V okně AviSynth script creator se přepneme na záložku Filters a klepneme na tlačítko Analyse... Program provede analýzu videa a nastaví příslušné filtry. Pokud je vše OK, klepneme na tlačítko Save a zavřeme okno s náhledem videa.


Nyní máme vše připraveno k převodu videa


V hlavním okně klepneme na tlačítko AutoEncode. V zobrazeném okně můžeme ještě doladit velikost výstupního souboru a kam se nám uloží. Buď  vybereme "No Target Size (use profile settings)" a velikost výstupního souboru se bude odvíjet od přednastavené hodnoty, nebo můžeme nastavit hodnoty ve dvou dalších volbách. Kvalitního videa dosáhneme, když si zdrojové video vydělíme

Po nastavení klepneme na tlačítko Queue.


V dalším zobrazeném okně nastavíme jazyk pro audio, popř. pro titulky a klepneme na tlačítko GO. Následně se spustí závěrečná fáze a to, převod z DVD do MKV.


Pokud chcete přidat k filmu titulky, musíte je "vytáhnout" z videa jiným programem.Nastavení MeGUI


Zdroje ze kterých jsem čerpal doplňující informace

jech.webz navody.lanpartybrno highdef

ZPĚT

Poslední úprava: