SEZOB.CZ

"Jak na vadné DVD"


Vydavatelé v české a slovenské republice záměrně poškozují soubory na DVD. Tento druh poškození hrdě nazývají "ochranou proti kopírování". Co bude s naším originálním diskem pokud se časem objeví okem nepostřehnutelné nečistoty a drobná povrchová poškození? To ve spojení s touto rádoby "ochranou" způsobí nepřehratelnost disku při daleko menším poškození, nežli u "zdravých", výrobcem nepoškozených souborů na DVD disku. Naštěstí i takovýto disk je možné zálohovat.


Tyto tipy nejsou určeny pro výrobu nelegálních kopií. Jakákoliv shoda je naprosto náhodná.

Někdy se nám může stát, že data z DVD nejdou běžným způsobem zkopírovat na disk žádným programem. Při kopírování v Total Commanderu se zobrazí tato hláška: Chyba při zapisování C:\xxx (možný důvod: disk je plný). Takové DVD nejde stáhnout ani jinými programy pro grabování.


Možné příčiny:

1. záhadná chyba Windows

2. médium je poškrábané

3. mechanika neumí médium přečíst, protože v souborech jsou uložené falešné informace.

Při kopírování dost záleží na mechanice dobře čte taková média mechanika od LG (Teac, Nec špatný)

4. prázdná místa v ifo souborech (schodí většinu programu)

5. vadné (podvržené) části obrazového signálu (ve vobech jsou falešné či prázdné snímky)

6. samotný obraz má tisíce vadných framů (neuzavřené GOPy)


Jak zkopírovat data z DVD na pevný disk způsob 1

Je s podivem, ale Nero data zkopíruje, též BlindWrite. V Neru dáme kopírovat. Na záložce Image zrušíme zatržení Odstranit soubor image po zkopírování disku. Po zkopírování zavřeme Nero a spustíme program UltraIso, vyhledáme zkopírovaný soubor Nera. V UltraIso ho přetáhneme ze spodního do horního okna (vybafne to na nás hlášku, dáme ANO). V horním okně poklepeme na soubor, opět to vybafne, opět dáme ANO. Po zobrazení obsahu IMAGE klepneme na složku (soubor/soubory) pravým tlačítkem myši, zvolíme Vyjmout do... a uložíme do libovolného adresáře. Takto vyjmuté souboru můžeme již přesouvat kopírovat...


Jak zkopírovat data z DVD na pevný disk způsob 2

Použijeme prográmek RipIt4Me + DVD Decrypter


Jak na vadnou strukturu dat na DVD 1

někdy se nám může stát, že stažené DVD nejde načíst ve Shrinku, a ani v jiném programu nelze z uloženého DVD vytáhnout jen film, či korektně opravit strukturu dat. V tomto případě je třeba vytvořit novou navigaci a to programem IfoEdit. Nejprve je však třeba trochu upravit stažené soubory. Voby ze kterých budeme vytvářet nové IFO si nakopírujeme do jiné složky. Příslušné voby poznáme podle velikosti (mají největší velikost) a stejné číslo, například Vts_11_1.vob až Vts_11_4.vob. Po překopírování přejmenujeme tuto sérii vobů z Vts_11...  na Vts_01... Po přejmenování spustíme IfoEdit, klepneme na tlačítko Open a otevřeme Vts_01_1.vob. Z nabítky Vob Exras vybereme Create New IFOs a uložíme do té samé složky.


Jak na vadnou strukturu dat na DVD 2

načteme do programu VobBlanker a uložíme na disk do jiné složky. Pak si toto vytvořené DVD přehrajeme. Pokud je DVD vadné, obraz bude na některých místech trhaný. Je třeba si přehrát celý film, neboť trhání obrazu může být na několika místech (vobech). Důvodem jsou vadné či falešné snímky ve vob souboru (viz. Jak na vadné VOB).


Jak na vadnou strukturu dat na DVD 3

DVD projedeme přes AnyDVD


Jak na vadnou strukturu dat na DVD 3

DVD2one - vypnut prázdné buňky (popřípadě i další buňky, např. buňku 5)


Jak zjistit zda je DVD vadné či ne

po autorizaci v IfoEditu načteme do programu VobBlanker a uložíme na disk do jiné složky. Pak si toto vytvořené DVD přehrajeme. Pokud je DVD vadné, obraz bude na některých místech trhaný. Je třeba si přehrát celý film, neboť trhání obrazu může být na několika místech (vobech). Důvodem jsou vadné či falešné snímky ve vob souboru (viz. Jak na vadné VOB).


Jak zjistit zda je VOB vadný či ne

po autorizaci v IfoEditu načteme do programu VobBlanker a uložíme na disk do jiné složky. Pak si toto vytvořené DVD přehrajeme a to tak, že je postupně přehrajeme. Pokud máme program PowerDVD stačí na VOB poklepak, chceme li si zvolit program jiný, klepneme na VOB pravým tlačítkem myši a z nabídky vybereme "Otevřít v programu" Pokud je VOB vadný, obraz bude na některých místech trhaný. Je třeba si přehrát postupně všechny VOBy, neboť trhání obrazu může být na několika místech. Důvodem jsou vadné či falešné snímky ve vob souboru (viz. Jak na vadné VOB).


Jak na vadný VOB 1

když už se nám DVD konečně podaří dostat na HDD, vyrobit z toho funkční DVD, zjistíme, že se obraz na několika místech škube, například celou třetinu filmu. To je způsobeno tím, že v některých vobech jsou vadné snímky, které způsobují přeskakování obrazu. Tyto vadné snímky je třeba z vobu vyházet, tož nám poslouží VobEdit, kde použijeme "Demux by cell ID". Dostaneme několik stovek vobů, vymázneme ty, které tam nepatří což jsou malé cell které mají cca 500 kb. Po promáznutí musíme zase spojit všechny cell dohromady, pro tento účel použijeme prográmek Vobmerge. Výsledný vob se musí opět demuxovat na streamy, použít můžeme zase VobEdit. Pro správnou navigaci je třeba streamy demuxovat manuálně, každý stream zvlášť (vob navigation pointers mohou chybět a nebo nesedí). Pak provedeme autorizace v IfoEdit a pro jistotu to projedeme Shrinkem.


Jak na vadný VOB 2

načteme VOB(y) do programu TMPGEnc DVD Author, lepší je však TSUNAMI MPEG DVD AUTHOR PRO. Při načtení si můžeme vybrat 1-2 stopy audia (musí být zatrženo kapitoly - chapter..., ve výchozím nastavení zatrženo). Provedeme editaci, Vyřízneme nežádoucí materiál, klepneme na tlačítko Menu, následně je zavřeme, přejdeme na Output a uložíme na disk. Kolik vobů, tolik kapitol. Chceme-li vytvořit kapitoly tak jako jsou na originálu, otevřeme vytvořené DVD ve Shrinku, v nastavení zrušíme "Rozdělit soubory VOB na 1GB části (doporučeno)" a uložíme na disk. Vznikne nám jeden velký vob soubor, který načteme do TMPGEnc DVD Author. Pak si vob zeditujeme vlevo smažeme kapitoly a vytvoříme nové.


Jak na vadný VOB 3

načteme vob do Nero Vision Expres vyházíme nežádoucí materilá a uložíme. Pak jednotlivé voby načteme do TMPGEnc DVD Author a dále postupujeme jako v předchozím odstavci.
Seznam prográmků a utilit na editaci, opravu a úpravu:

 • DoItFast4U! - freeware
  nejlepší dostupný nástroj pro automatizaci procesu demuxing VTS z DVD.

 • Dvd2one
  Program DVD2one byl první, který dokázal převést dvouvrstvý DVD disk na jednovrstvý bez rekomprese, s pouhou změnou kvantizace. Nyní již má mnoho kamarádů/konkurentů, za kterými v možnostech už poněkud zaostával, možná i proto přichází s novou zmodernizovanou verzí. Hlavní novinkou je nové grafické prostředí, společné pro Windows i Mac OS-X, přepracované jádro podporuje vícejaderné procesory, má dva kompresní algoritmy best a fast, Audio Remaster dokáže překomprimovat zvuk a umí také rovnou DVD vypálit, takže už není třeba další program pro vypalování.

 • ChapterXtractor - freeware
  export kapitol z DVD pro tvorbu kapitol v AVI (DivX)

 • Chopper XP - freeware
  je DVD stříhací program, který také nabízí vyjmutí nebo spojování VOB souborů s možností uložit je, jako nový soubor. Rozhraní je velmi povedené a jednoduché na používání. Program je doporučován jak na profesionální, tak i na domácí úpravy.

 • IfoEdit - freeware

 • IfoUpdate - freeware slučuje PGC/Cell strukturu mezi .ifo soubory

 • ImgBurn - freeware
  od autora DVD Decypteru. Ten pokračuje tam, kde skončil DVD Decypter, ale neslouží již pro dekryptování DVD disků, ale pouze pro vypalování. ImgBurn je jednoduchý ale výkonný program pro zápis mnoha typů image souborů na CD a DVD. Podporuje všechny současné zapisovací mechaniky, dokáže rovněž mazat a formátovat přepisovatelná média. Dokáže vypočítat nejlepší místo pro přechod mezi hladinami, při zápisu na dvouvrstvá DVD. Podporovány jsou mezi jinými tyto image soubory: BIN, CDI, CDR, DVD, GCM, GI, IBQ, IMG, ISO, LST, MDS, NRG, PDI, UDI.

 • PgcDemux - freeware
  je demultiplexer DVD. Umoznuje rozebrat jakekoliv casti (titulu i menu) DVD na elementarni streamy pro dalsi zpracovani.

 • ReAuthorist - freeware
  nové jméno pro původní doItFaster4Me

 • RipIt4Me - freeware  
  výborný freeware nástroj pro zálohu DVD disků a to i chráněných například Sony ARccOS™ a RipGuard. Jde o nadstavbu, fungující na stejném principu jako PSL2 plugin pro PgcEdit, která ke své činnosti využívá DVD Decrypter, FixVTS a DVD Shrink.

 • VobBlanker - freeware
  Progrm sloužícího pro editaci VOB souborů. Na rozdíl od PgcEdit či IfoEdit je VobBlanker uživatelsky vstřícnější a jednodušší na pochopení

 • VobEdit - freeware
  program pro editaci a demuxování videa, audia a titulků z VOB souborů

 • VOBMerge - freeware
  je malý, rychlý a jednoduchý nástroj na sloučení VOB souborů s možností nechat smazat soubory po sloučení. Tato funkce umožňuje sloučit na malém pevném disku více velkých souborů. Můžete se dokonce pokusit sloučit i jiné typy souborů. Ale mějte na vědomí, že VOBMerge není k tomu určen, a že slučování některých souborů může soubory poškodit. Nezkoušejte například sloučit 2 soubory zip!
  Poznámka: Použití funkce "Smazat po sloučení" je na vlastní riziko!


Odkazy

ZPĚT

Poslední úprava: