SEZOB.CZ

Co je to BIOS

BIOS je zkratka Basic Input Ouput Systém, která znamená v překladu toto: Základní vstupně výstupní systém. Jedná se o základní souhrn instrukcí a funkcí nutných pro spuštění počítače.

BIOS propojuje hardware se softwarem. Dalo by se říci, že je tvořen sadou ovladačů základních komponent v systému. Výkon počítače je závislý na spolupráci jednotlivých dílů mezi sebou. BIOS sděluje informace o hardwaru, který je v počítači a operačnímu systému říká, jak nejlépe a bez jakýchkoliv potíží má s ním pracovat.


Po zapnutí provádí BIOS tyto základní kroky:

 • nastaví konfiguraci počítače z CMOS paměti

 • provede autonomní test počítače (Power On Self Text, Post)

 • inicializaci komponentů

 • v konečné fázi spouští operační systém.


Pro nastavování, změnu a ukládaní údajů systému BIOS slouží program SETUP. Vše se ukládá do paměti CMOS RAM. Tento čip je využíván ke čtení a k neomezenému počtu zápisů o nastavení hardware počítače. Tímto způsobem počítači sdělujeme, jaký je jeho obsah. Každý druh základní desky má vlastní variantu systému BIOS. Protože se v základních deskách objevují dva typy BIOSů: Award a AMI, některé hodnoty mohou mít odlišné označení nebo se budou nacházet na jiném místě.


Jak se dostat do SETUPu v BIOS ?

Během těch několika počátečních sekund při probíhající POST detekci. Klávesa, kterou se do BIOSu můžete dostat, je napsána při úvodu na obrazovce. Ve většině případů se do SETUPu dostanete mačkáním klávesou DEL (F2, Ctrl+Alt+Esc). V menu se pohybujete obvykle kurzorovými šipkami, potvrzení pomocí ENTER, nastavení se mění PG UP/PG DOWN. Menu jsou odlišné podle typu BIOSu, odlišné bývá také pojmenování. Mezi poslední menu vždy patří EXIT WITHOUT SAVING (počítač vámi provedené změny ignoruje a restartuje se s předchozím nastavením) a SAVE TO CMOS & EXIT SETUP (všechny vámi provedené změny se uloží a počítač se restartuje). Nastavení BIOSu je však pro odborníky a některé změny mohou mít katastrofální následky. Nastavení se však dá resetovat do výchozího stavu a to položkou LOAD OPTIMIZED DEFAULTS. Různé rady "Jak nastavit optimálně SETUP" a podobné nezkoušejte, většinou je nejlepší nechat to tak, jak to je. Prováděl jsem instalaci nejméně stokrát, nikdy jsem SETUP nekonfiguroval a nikdy jsem neměl s ničím žádný problém.


To jen tak na úvod, protože ten souvisí s konfigurací disků a nastavení bootování z CD při instalaci systému. Více se dočtete ZDE.Univerzální hesla do BIOSu

ALFAROME, ALLy, aLLy, aLLY, ALLY, aPAf, _award, AWARD_SW, AWARD?SW, AWARD SW, AWARD PW, AWKWARD, awkward, BIOSTAR, CONCAT, CONDO, Condo, d8on, djonet, HLT, J64, J256, J262, j332, j322, KDD, Lkwpeter, LKWPETER, PINT, pint, SER, SKY_FOX, SYXZ, syxz, shift + syxz, TTPTHA, ZAAADA, ZBAAACA, ZJAAADC, 01322222, 589589, 589721, 595595, 598598


AMI BIOS backdoor passwords

AMI, AMI?SW, BIOS, AMI_SW, PASSWORD, LKWPETER, HEWITT RAND, CONDO


Phoenix BIOS backdoor passwords:

phoenix, PHOENIX, CMOS, BIOS


Jiná běžná hesla:

ALFAROME, CMOS, setup, BIOSTAR, cmos, SETUP, biostar, LKWPETER, Syxz, biosstar, lkwpeter, Wodj


Hesla co nastavují výrobci či dodavatelé

Dodavatel

Heslo

VOBIS & IBM

merlin

Dell

Dell

Biostar

Biostar

Compaq

Compaq

Enox

xo11nE

Epox

central

Freetech

Posterie

IWill

iwill

Jetway

spooml

Packard Bell

bell9

QDI

QDI

Siemens

SKY_FOX

TMC

BIGO

Toshiba

Toshiba


BIOS - Pípání po startu

Po zapnutí by měl počítač nastartovat a spustit operační systém. Jsou ale situace, kdy se tak bohužel nestane. Někdy zobrazí chybovou hlášku, někdy ani to ne – na obrazovce se nic neobjeví a počítač jen začne pípat…


Pokud po spuštění počítače na obrazovce nic nevidíte, zkontrolujte nejdříve napájení počítače i monitoru a zkontrolujte kabel od grafické karty k monitoru. Pokud je všechno v pořádku a počítač stále nefunguje, je možné, že závada je někde jinde a počítač se vás o svém stavu snaží informovat alespoň pomocí zvuků – pípání. V tom případě je nejlepší vědět, kdo je výrobcem základní desky a jaký má deska BIOS. Výrobci bohužel nepoužívají stejné zvukové informace v případě závady. Zde najdete tabulku, která udává počet pípnutí a závadu v případě počítače s AMI BIOS. Pokud je problém s pamětí, můžete se pokusit vyndat a opět zasunout paměťové moduly, jestli třeba někde nedošlo ke špatnému kontaktu. Máte-li možnost, můžete vyzkoušet jiné paměťové moduly. V případě, že podle pípání poznáte, že je něco s klávesnicí, zkuste ji odpojit a znovu zapojit, případně vyzkoušejte jinou.


Počet pípnutí

 1. Chyba obnovování paměti RAM (Refresh)

 2. Chyba parity paměti RAM

 3. Chyba základní paměti RAM (prvních 64 KB)

 4. Vadný časovací obvod

 5. Chyba procesoru 6 Řadič klávesnice

 6. Chyba přerušení, výjimečný stav procesoru

 7. Vadná paměť grafické karty

 8. Nesprávný kontrolní součet paměti ROM

 9. Vadná paměť CMOS (Setup)

 10. Chyba vyrovnávací paměti


Toshiba BIOS

Většina Toshiba laptopů a u některých stolních počítačů obejde zadávání hesla do BIOS pokud drzíte levý shift běhet bootování.


Toshiba BIOS

Většina Toshiba laptopů a u některých stolních počítačů obejde zadávání hesla do BIOS pokud drzíte levý shift běhet bootování.Bios 3.20 - hesla pro přístup do BIOSu (freeware)

Pokud jste zapomněli heslo, kterým máte zabezpečený setup vašeho BIOSu, pomůže vám tato utilita.


Návod pro Bios 3.20:

Poté, co jste program spustili (ať již v režimu MS DOS, nebo v příkazovém řádku ve Windows), vyberte si v nabídce volbu „Crackers“. V pravé části obrazovky pak určete, jaký typ BIOSu používáte. Pokud si nejste jisti, můžete si typ a verzi vašeho BIOSu přečíst na úvodní obrazovce při startu počítače. Rovněž lze zkoušet postupně všechny typy BIOSů, ale pak hrozí, že vám program vypíše heslo nesprávné. Na současných počítačích jsou nejčastější Ami BIOS a Award BIOS.


Po výběru se v dolní části okna ihned zobrazí heslo. V případě, že používáte Award BIOS, zobrazí se další nabídka. V ní si lze vybrat, jaký typ hesla (v závislosti na verzi BIOSu) se má hledat. Nedivte se, pokud bude zobrazeno jiné heslo, než které jste zadávali. I s tímto heslem se do setupu dostanete. BIOS si totiž ukládá heslo ve formě 2bytového kontrolního součtu. Jiné heslo, které bude dávat stejný kontrolní součet, bude rovněž přijato jako platné.


Pod položkou menu „Blasters“ nabízí Bios 3.20 několik riskantních funkcí, jako třeba smazání veškerých nastavení BIOSu. S nimi se odstraní také heslo. Použití této funkce si však velmi pečlivě rozmyslete, neboť po její aktivaci nebude na vašem počítači vůbec nic fungovat. Budete muset v setupu sami ručně nastavit potřebné informace o hardwaru svého počítače (pevné disky, základní deska, procesor, porty a další). Proto tuto funkci použijte až poté, co selhaly všechny ostatní pokusy o zjištění hesla.


Musíte-li zadat heslo ihned při spuštění počítače, je opětovné získání přístupu komplikovanější.
Smazání nastavení BIOSu

Veškerá nastavení v BIOSu, včetně hesla, je možno smazat zásahem do hardwaru. K tomu budete potřebovat otevřít skříň počítače. Téměř na všech základních deskách naleznete propojku (jumper), s popisem „Clear CMOS“, která přeruší přísun elektrického proudu do BIOSu. Pokud je propojka přepnuta do polohy „Clear CMOS“, ztratí se všechna nastavení BIOSu.


Postupujte takto:

Možnost 1 - Vypněte počítač, odpojte jej od napájení, a po otevření hledejte výše zmíněnou propojku. V případě pochybností pomůže příručka k základní desce. Nastavte propojku do polohy „Clear CMOS“ a ponechejte vaše PC 60 minut vypnuté. Po této době vraťte propojku do původní polohy. Pokud vše proběhlo správně, objeví se po zapnutí počítače chybové hlášení BIOSu a budete vyzváni, abyste v setupu zadali příslušná nastavení.

Možnost 2 - vyndejte baterii, po hodině, nebo i déle ji tam zase vraťte.

ZPĚT

Poslední úprava: