SEZOB.CZ

KaraFun

vanBasco's Karaoke Player

aneb Karaoke jak si zazpívat


Autor: František Podzimek, vydáno: 23. února 2006, čtenost: 8959

Zpíváte rádi a nahlas, ale bojíte se, že zapomenete text nebo nedržíte rytmus? Pak je karaoke to pravé ořechové pro vás. V dnešním článku vám představíme a srovnáme 2 různé freeware programy, které udělají z vašeho pokoje karaoke bar.


Co je to Karaoke?

Karaoke je zpívání písniček na playback. Z playbacku jde pouze melodie, vokály jsou na pěvci. Základem každého karaoke je obrazovka, na které běží právě zpívaná část textu písničky a barevně jsou zvýrazňovaná slova a části slov tak, aby pěvec neztrácel rytmus.


Karaoke je hlavně o zábavě a družbě. Samozřejmě že si můžete zpívat doma sami, ale lepší je vyrazit si na karaoke do nějakého karaoke baru. Tam bývá často karaoke zpracováno tak, že zpěvák zpívá do mikrofonu a přítomný DJ podle kvalit jeho hlasu buď potlačí nebo naopak zesílí originální vokály tak, aby se zpěvák před celým barem příliš neztrapnil. O to totiž v karaoke nejde! Jde hlavně o recesi a zábavu. Z vlastní zkušenosti můžu návštěvu některého karaoke baru rozhodně doporučit. Stoupnout si na chviličku před nadšené publikum a stylizovat se do role hudební hvězdy je docela příjemné. Při karaoke si může každý vychutnat svých pár minut slávy. Prostě parádní relax.


Hodně písniček přímo s textem připravených pro karaoke můžete stáhnout na internetu (např. ve formátu .kar nebo .kfn).vanBasco's Karaoke Player

vanBasco's Karaoke Player je velmi zajímavý freewarový karaoke přehrávač. Hned na úvod řeknu, že je to naprostá bomba i přesto, že je založen pouze na starém hudebním formátu MIDI (.MID, .MIDI, .RMI). Klíčovým formátem pro karaoke je standardní formát .KAR. Při troše šikovnosti není problém se na internetu dopracovat k velkému množství jak anglických, tak i českých, písniček ve formátu .KAR


Jestli MIDI neznáte, nečekejte nějaké zázraky v podobě MP3. Nečekejte vokály, ty si budete muset nazpívat sami. Hudba v MIDI zní jako by byla zahrána na elektrickém pianu. A tomu odpovídá i jedna z funkcí tohoto programu, která vám umožní nechat si zobrazit klávesy piána včetně zvýraznění kláves, které jsou právě stlačeny. Právě tuto funkci mohou úspěšně využít uživatelé, kteří se chtějí naučit na piano hrát. Přestože je MIDI po pravdě archaický formát, pro účely domácího karaoke se hodí velmi dobře. Jeho hlavní výhoda je malá velikost. Jedna skladba v MIDI včetně textu písní zabírá běžně do 50KB. Další výhodou budiž velká dostupnost otextovaných písniček ve formátu .KAR.


Základem vanBasca je základní okno, z kterého můžete otevírat 5 hlavních komponent: playlist, control, karaoke, output a již zmíněné piano.


Playlist je přehledný a jednoduchý. Samozřejmé jsou funkce náhodné pořadí písniček (shuffle), opakování celého playlistu nebo jedné písničký stále dokola. V komponentě control pak můžete nastavit tempo přehrávání, výšku tónu a hlasitost.


Nejzajímavější je samozřejmě komponenta karaoke, v které běží samotný text písně. Vše je plně uživatelsky nastavitelné (font, barvy, počet řádků (max. 4), obrázek na pozadí). Texty k písním mohou být zobrazeny ve standardním okně nastavitelné velikosti nebo v plném okně na celou obrazovku. V komponentě output je k dispozici také MIDI výstup v reálném čase zobrazující noty, hlasitost a použité nástroje.


Ikona lupy v hlavním ovládacím okně je propojení na internetový prohlížeč a když na ni kliknete, dostanete se na webovou stránku, kde můžete vyhledávat a stahovat .KAR skladby.KaraFun

Druhý z programů je o poznání modernější. Jedná se také o freeware. Umí přehrát většinu oblíbených karaoke formátů (.MID, .MIDI, .KAR, .KFN, .CDF, .LRC, a další). Hlavní rozdíl, co se týče samotné funkce pro karaoke, je podpora vokálů. KaraFun umí totiž přehrávat karaoke, jehož základem je mp3 (nebo jiný podobný formát, např. ogg) rozdělený na část vokální a instrumentální. Můžete tedy nejen zpívat sami na kvalitní melodii, ale také se můžete nechat doprovázet ztlumeným hlasem profesionálního zpěváka. To určitě ocení opravdoví nepěvci.


Mnohem lepší je také grafická stránka jak samotného programu, tak i okna pro zobrazení textu písniček. Na pozadí přehrávaného karaoke můžete plynule měnit obrázky, přejíždět přes panoramatické snímky. Lépe si také můžete pohrát s fontem a vůbec se způsobem, jakým se text bude po obrazovce pohybovat. Text písní může různě kroužit a odplouvat po obrazovce do dáli. Co k tomu dodat? Vypadá to moc pěkně. 


KaraFun editor umožňuje vytvářet vlastní karaoke. Editor umožňuje nahrání jak karaoke, tak klasického hudebního souboru (např. mp3) a přidání textu. Ke každé písničce můžete rovněž přidat obrázek na pozadí a celý projekt pak uložit jako .KFN (formát KaraFun). Naučit se pracovat s KaraFun Editorem není příliš těžké.


KaraFun zvládne (až na funkci piano a některé drobnosti) všechno co vanBasco's Karaoke Player a ještě mnoho navíc. vanBasco oproti KaraFun je přehlednější a také běží o poznání svižněji.


ZPĚT

Poslední úprava: